Komt u ook de Disability Pride vlag hijsen op het stadhuis van Amsterdam?
Datum: 3 december 2025
Tijdstip: 8:30 - 8:45 uur.
Locatie: Stadhuis, Amstel 1 1011 PN Amsterdam.
Bestel een vrijkaart: Klik hier.
Op 3 december - de Internationale Dag voor Mensen met een Beperking van de Verenigde Naties - start de werkgroep Validisme van de gemeente Amsterdam een nieuwe traditie: Het hijsen van de Disability Pride! Wilt u erbij zijn? Reserveert u dan snel een vrijkaart via de website van de werkgroep!
Validisme
Wereldwijd vraagt de Verenigde Naties 3 december extra aandacht voor de mensenrechten en gelijke kansen voor mensen met een handicap of beperking. Met de vlag laten wij ons zien en horen. We vragen we aandacht voor de missie van de beweging tegen validisme - discriminatie can mensen vanwge hun beperking - en voor de emancipatie van mensen met een beperking. In Amsterdam en overal waar mensen met ons meedoen.
Zelf ook een vlag hijsen?
Dat kan door een mail te sturen naar amsterdam@validisme.nl. Iedereen kan meedoen: personen en organisaties. Laat zien dat u staat vóór de emancipatie van personen met een handicap en tégen validisme.
De eerste 10 vlaggen deelt de werkgroep gratis uit. Daarna is de vlag tegen kostprijs te bestellen. Heeft u vragen? Stuurt u dan een mail naar amsterdam@validisme.nl.
Doel van de campagne
1 op de 5 Nederlanders (bijna 4 miljoen) heeft een handicap of beperking. Velen ervaren belemmeringen door ontoegankelijke systemen en omgevingen. Dat is validisme: discriminatie en uitsluiting van mensen met een beperking of chronische aandoening. Met onze beweging tegen validisme en ons vlag-initiatief zetten wij ons in voor de positie van onze gemeenschap.
De tekst loopt door na de afbeelding.

Over de Disability Pride vlag
De Disabilty Pride vlag staat voor de verschillende handicaps, maar laat ook zien dat iedereen daar op een eigen manier mee omgaat. De vlag bestaat uit een diagonale streep van linksboven naar rechtsonder op een zwarte achtergrond. De streep is verdeeld in 5 gelijke banen. De kleuren betekenen het volgende:
- Zwart: rouwen om de mensen die zijn overleden aan validistisch geweld, mishandeling, ziekte en zelfdoding.
- Groen: zintuigelijke handicaps.
- Blauw: psychische handicaps.
- Wit: onzichtbare en ongediagnostiseerde handicaps.
- Goud: neurodivergentie, zoals autisme, ADHD en depressies.
- Rood: fysieke handicaps.
Over Werkgroep Validisme Amsterdam
In Amsterdam groeit een krachtige nieuwe beweging tegen validisme. Een initiatief van onderop met een missie. Volledig door de doelgroep zelf vormgegeven, geleid en gedragen. Gesteund door bondgenoten.
De groep organiseert sinds augustus ontmoetingen en activiteiten en gaat werken aan zichtbaarheid, bewustwording en groei. Mee doen? Sluit u zich dan aan bij de werkgroep en bouw mee aan een inclusiever Amsterdam.
Onze collega's Kadi Bah en Eric Groot Kormelink zijn kernleden van de werkgroep.
In het kader van de Internationale Dag voor Mensen met een Beperking organiseert de Werkgroep op 3 december 'Validisme Aangepakt!' met een middag - en avondprogramma over de strijd tegen validisme. 's Middags van 16:00 - 18:00 uur en 's avonds van 19:30 - 21:15 uur. Beide in Pakhuis de Zwijger. Klik hier voor meer informatie.



